محققان دانشگاه تبریز ربات عمود پرواز آتش نشان ساختند

تبریز- خبرنگاران- محققان دانشگاه تبریز پیروز به طراحی و ساخت ربات عمود پرواز آتش نشان حامل کپسول کامپوزیتی ویژه اطفاء حریق با سرعت عمل بالا شدند.

محققان دانشگاه تبریز ربات عمود پرواز آتش نشان ساختند

به گزارش خبرنگاران، مجری این طرح و عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران گفت: امدادرسانی و اطفاء حریق در حوادث غیرمترقبه یکی از مسائل مهم در زندگی روزمره و داشتن تجهیزات مناسب برای افزایش سرعت عمل بسیار مهم است.

حسن بیگلری گفت: وجود ترافیک، ازدحام جمعیت و خرابی تجهیزات سرعت عمل در امداد رسانی را کاهش می دهد، اما با افزایش نقش ربات ها در زندگی روزمره بشر، می توان از آنها در مساله امدادرسانی و اطفاء حریق بهره برد.

وی با تاکید بر اینکه این طرح ثبت اختراع شده است، اضافه نمود: در اختراع حاضر طرح جدیدی از یک ربات عمود پرواز 6 موتوره مجهز به کپسول اطفاء حریق ارائه شده که از ویژگی های شاخص آن توانایی عملکرد مستقل آن برای مهار آتش است که در طرح های مشابه وجود ندراد.

بیگلری اظهارداشت: بکارگیری دوربین و سنسورهای تشخیص گاز در این ربات آتش نشان، امکان آنالیز بدون مخاطره محل حادثه را به ماموران آتش نشانی می دهد.

وی مهمترین و اصلی ترین هدف از طراحی این ربات را یاری به افراد حادثه دیده به صورت موقت تا رسیدن امداد اصلی برشمرد و گفت: این طرح پوشش موقتی بر کاستی ها می باشد که پتانسیل حفظ جان و مال افراد حادثه دیده را دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز گفت: سرعت عمل در رسیدن به محل حادثه و انجام عملیات اولیه در زمان های اولیه حادثه، تجهیز به کپسول آتش نشانی کامپوزیتی و مواد اطفاء حریق و نردبان امداد، قابلیت عملیات مستقل برای امداد و نجات و اطفاء حریق بدون احتیاج به پشتیبانی وسایل دیگر، داشتن بازوهای قابل تنظیم برای دخول و عبور از حفره های مختلف، قابلیت انجام عملیات آتش نشانی در محیط با دمای حداکثر 400 درجه سانتیگراد و تامین انرژی پرواز توسط باتری از دیگر قابلیت های و ویژگی مهم این ربات است.

وی با تاکید بر اینکه ساختن ربات های امدادگر در دهه اخیر از جمله مهمترین مباحث حوزه ایمنی و رباتیک است، اضافه نمود: در چند سال اخیر با ورود ربات های پرنده بدون سرنشین، بحث ربات امدادگر در این حوزه هم مورد توجه محققان قرار گرفته است.

بیگلری گفت: ربات های آتش نشان به معنای عمومی آتش نشانی است که می تواند به عملیات های اطفاء حریق، یافتن محل حریق، امدادرسانی به اشخاص گرفتار یاری موثر نماید.

وی ادامه داد: طراحی و ساخت ربات عمود پرواز آتش نشان حامل کپسول کامپوزیتی اطفاء حریق به یاری و همکاری علی خلیلیان معتمد بناب، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز به انتها رسیده است.

6120/518

منبع: ایرنا

به "محققان دانشگاه تبریز ربات عمود پرواز آتش نشان ساختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان دانشگاه تبریز ربات عمود پرواز آتش نشان ساختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید