دانستنی های عجیب و جالب در خصوص بدن انسان که احتمالا نمی دانید

وبسایت روزیاتو - فروغ بیداری: بدن انسان همواره یکی از شگفتی های طبیعت بشمار رفته و دانشمندان زیادی برای سر در آوردن از ابعاد و زوایا عملکرد اندام های مختلف، دست به تحقیقات و انجام آزمایشات گوناگون زده اند. ما در ادامه این مطلب 12 واقعیت عجیب و جالب در خصوص بدن انسان را برشمرده ایم که آگاهی از آن ها خالی از لطف نیست.

دانستنی های عجیب و جالب در خصوص بدن انسان که احتمالا نمی دانید

1- بدن انسان می تواند از صاعقه جان سالم به در ببرد

9 نفر از 10 نفری که رعد و برق به آن ها برخورد می نماید، از این حادثه جان سالم به در می برند. این امر هم به سن و سال فرد بستگی ندارد، چه بسا بازمانده های این رویداد طبیعی از کودک تا افراد بالای 50 سال بوده اند.

2- دندان درد و سر درد به هم مرتبط هستند

تا الان شده همزمان با دندان درد، سر درد هم بگیرید؟ باید بدانید که این دو درد کاملا به هم مرتبط هستند. دلیلش هم عصب سه قلویی است که از فک به سمت سر انسان ادامه دارد. عصب سه قلو یا عصب سه شاخه حس پوست صورت و دندان ها را ایجاد می نماید.

عصب سه قلو به عنوان یک ریشه عصبی حرکتی و حسی از رویه جانبی پل مغزی بیرون می آید، سپس غده مانند می گردد و به صورت گره درمی آید، این گره عصبی را عقده (گانگلیون) سه قلو می نامند.

از این گره سه شاخه عصبی به نام های عصب چشمی (افتالمیک)، عصب آرواره ای پایینی (ماندیبولار)، عصب آرواره ای بالایی (ماگزیلار) خارج می گردد و به صورت، دندان ها، دهان، حفره بینی، ماهیچه های جوشی عصب می دهد.

3- مغز انسان در خواب فعالیت بیشتری دارد

بر اساس یافته های علمی در دهه 1950 میلادی، مغز انسان هنگام خواب بیشتر از زمان بیداری فعالیت دارد. مغز انسان در طول خواب به سختی کار می نماید. خوابیدن به فرد یاری می نماید چیز هایی که تازه به ذهن سپرده است، حفظ شوند و خاطرات قدیمی تر به این چیز هایی که تازه به ذهن سپرده، ارجاع داده شوند. در واقع یک خواب عمیق و با کیفیت شبانه برای حافظه انسان به قدری حیاتی است که محققان می گویند، اگر نخوابید، توانایی شما برای یادگیری چیز های جدید به میزان 40 درصد افت می نماید.

همچنین محققان دریافتند مغز انسان هنگام خواب خاطراتی را که در بیداری قابل یادآوری نیستند، بازبینی نموده و خاطرات ماندگار و فراموش شدنی را ساماندهی می نماید. مطالعات صورت گرفته در سال 2013 نشان می دهد مغز انسان حین خواب، به سختی خانه تکانی نموده و سموم را دفع می نماید.

4- انسان تنها حیوانی است که گونه هایش گل می اندازند

احتمالا برایتان پیش آمده است که هنگام خجالت کشیدن گونه هایتان سرخ شوند. باید بدانید که انسان تنها حیوانی روی کره زمین است که چنین اتفاقی در بدنش روی می دهد. دلیل گل انداختن گونه ها هم این است که رگ های خونی در این نقطه از صورت بزرگ و گشاد می شوند و نتیجه آن رنگ قرمز صورت است.

5- مغز نمی تواند درد را حس کند، اما یک چهارم اکسیژن بدن را می گیرد

از آنجا که هیچ رشته عصبی در مغز وجود ندارد این عضو مهم و حیاتی بدن هیچ گونه دردی را حس نمی نماید. اما مغز برای انجام فعالیت های خود تقریبا 25 درصد از اکسیژن کل بدن را مصرف می نماید.

6- مو های صورت سریع تر از دیگر مو های بدن رشد می نمایند

این واقعیت را مرد ها به خوبی درک می نمایند، زیرا اغلب آن ها مجبورند هر روز مو های صورت خود را اصلاح نمایند. البته این سرعت در رشد مو های صورت چندان هم بد نیست، زیرا اغلب زنان در سراسر جهان ته ریش و ریش را بیشتر از صورت تراشیده دوست دارند.

7- ناخن انگشت میانی سریع تر از بقیه انگشت ها رشد می نماید

ناخن انگشت میانی سریع تر از بقیه انگشت ها رشد می نماید. بعد از آن ناخن انگشت اشاره، سپس انگشت حلقه و در آخر انگشت کوچک قرار دارند.

همچنین بد نیست بدانید که ناخن های دست هر ماه 3.5 میلی متر رشد می نمایند، سرعت رشد ناخن پا دو برابر کمتر از ناخن دست است، لکه های سفید نشان دهنده کمبود کلسیم نیست، اما می تواند بازگو نمایندهٔ این باشد که اتصال و چسبندگی ناخن به گوشت ضعیف است.

ناخن های سفید امکان وجود بیماری های گوارشی، ریوی یا لنفوم (نوعی سرطان خون) را نشان می دهند. ناخن های قهوه ای خبر از بیماری های هورمونی می دهند. لکه های کوچک قرمز رنگ روی ناخن ها احتمال وجود بیماری های خودایمنی را آشکار می سازند. در نهایت اینکه قرمزی اطراف ناخن ها می توانند نشان از درماتومیوزیت باشد.

8- طول رگ های خونی بدن بسیار شگفت انگیز است!

باید بدانید که یک کودک در بدن خود حدود 96 هزار کیلومتر رگ دارد. این بلندی در بزرگسالان حدود 160 هزار کیلومتر است.

9- قلب زنان تندتر از قلب مردان می تپد

دانشمندان کانادایی ثابت نموده اند که قلب زنان حدود 1.7 تا 2.3 ساعت سریع تر از قلب مردان فعالیت می نماید. یعنی هر دقیقه 10 تپش بیشتر دارد.

10- کبد در بدن انسان بیش از 500 وظیفه مختلف را به عهده دارد

کبد را شاید بتوان پرمشغله ترین اندام درونی انسان دانست. کبد که بزرگ ترین غده بدن است وظایف گسترده ای به عهده دارد که از جمله می توان به دفع سموم، مبارزه با عفونت ها، ذخیره ویتامین ها و انرژی، ترشح صفرا که ماده ای ضروری برای گوارش است و پاکسازی خون اشاره نمود.

بیش از یک لیتر خون در هر دقیقه از طریق کبد فیلتر می گردد. کبد در حفظ تعادل و تنظیم هورمون های بدن نقش دارد. یک کبد سالم قادر است 100 درصد باکتری ها و سموم را پیش از آنکه به جریان عمومی خون بدن راه یابند، از بدن دفع کند. باید بدانید تمام خون برگشتی از دستگاه گوارش که حاوی مواد غذایی است ابتدا به کبد می رود.

11- اسید معده می تواند فلز را آب کند

یک انسان بالغ روزانه بین 2 تا 3 لیتر شیره معده فراوری می نماید. شیره معده یک مایع گوارشی اسیدی و رقیق است که از طریق غده های موجود در دیواره داخلی معده ترشح می گردد. ازجمله موادی که در این شیره وجود دارد، هیدروکلریک اسید است. پی اچ شیره معده به دلیل وجود این اسید در حدود1.5 است و غلظت هیدروکلریک اسید در آن 0.03 مولار است. اسیدی با این غلظت می تواند فلز روی را در خود حل نماید.

12- پا های انسان در روز های پرفعالیت حدود یک لیتر آب فراوری می نمایند

شاید جالب باشد بدانید که پا های انسان حدود 500 هزار غده عرق دارد که می تواند روزانه یک لیتر عرق فراوری نمایند.

منبع: برترین ها

به "دانستنی های عجیب و جالب در خصوص بدن انسان که احتمالا نمی دانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانستنی های عجیب و جالب در خصوص بدن انسان که احتمالا نمی دانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید